Distinguished Alumni Hall of Fame


Distinguished Service Award

2017: Cecil "Buster" Wright III (73C)
2016: Joy Bernice Ogle Whaley (53H)
2015: Joy Padgett Johnson (73C)
2014: John Shahan (64A, 69C)
2013: F. Mack Gay (59C)
2013: Walter Maine (59C)
2012: Amy M. Williams (03C)
2011: Jack Jones (57C)
2010: Harlan L. Chapman (58C)
2010: Ruth King Martin (65C)
2009: Larry G. McRae (60C)
2008: Robert L. Huff (51C)
2007: W. Glenn Cornell (62C)
2006: Jerry W. Shelton (58C)
2005: Gayle G. Gmyrek (67C)
2004: Carolyn Thompson Smith (53C, FFS)
2003: Timothy R. Howard (82C)
2002: Nettie Ruth Brown (52C)
2001: Linnie Lane Gibson (51C)
2000: Frances Denney Barnett (49c)
1999: Lillian C. Farmer (42C)
1998: Earl D. Tillman (52H)
1997: W. Milton Chambers (78A, 82C)
1996: Ellen McGehee Dougherty (52C)
1995: John R. Lipscomb (40H, 44c)
1994: Billy Smith (39H)
1994: Virginia R. Webb (44c)
1993: W. Carl Paul (36C)
1992: G. Monroe Guyton (30H)
1991: Earl W. Williams (41C)
1990: Albert L. Dean (39C)
1989: Herchel H. Sheets (49C)
1988: Mary Sheffield Banks (36H)
1987: Geneva Craig Jarrett (31H, 36C)
1986: James Noble Finley (42C)
1985: Paul E. Smith (48C)
1984: Leary Bell Doss Finley (44C)
1983: Talmadge R. Tucker (35C)
1982: Ehrman H. Young (20H)
1982: Mildred McWhorter (51C)
1981: Frankie Usher Hopkins (39H, 43c)
1981: Wallace E. Hopkins (39c)
1980: Kankakee Anderson (25H)
1979: A. B. "Gus" Jarrett (33C)
1978: Martha Page Cousins (37C)
1977: Benjamin F. Wardlow (35C)
1976: Garland M. Dickey (42C)
1975: Raymond E. Henderson (23H)
1974: Sam W. Gray (24H)
1973: George G. Young (35c)
1972: Eugene P. Gunby (19H)
1972: Mary Alice Barnes (18H)
1971: Walter A. Johnson (12H)
1970: Inez Wooten Henry (21H)
1970: John C. Warr (37C)
1969: H. Grady Hamrick, Sr. (12H)

Outstanding Young Alumni Award

2017: Ashley Harp Sheppard (01C)
2016: Christopher R. Hayes (04C)
2015: Brin Enterkin (12C)
2014: Heather Henderson-Keller (03C)
2013: Beth Collins Earnst (93C)
2012: John W. Coleman (04C)
2011: Casey Smith (00C)
2010: Michael D. Williams (03C)
2009: Jonathan T. Trapp (99C)
2008: Brian Brodrick (97C)
2007: Timothy J. Goodwin (03C)
2006: Catrina Celeste Creswell (93C)
2005: Mark W. Maguire (95C)
2004: Jason E. McMillan (98C)
2001: Allen Duane Bell (95C)
2000: Bart A. Cox (92C)
1998: M. Scott Breithaupt (91C, 96G)
1997: Kendra Grimes Swager (93C)
1996: William Roberts Holcomb (86C)
1995: Leigh Ellen Patterson (86C)
1994: Dante Lewis Tomaselli, Jr. (85C)
1993: Gregory R. Hanthorn (82C)
1992: Patty J. Etchison (77C)
1992: Timothy R. Howard (82C)
1991: D. Frank Pitts (76C)
1990: G. Bert Clark, Jr. (82C)
1989: Elise Alewine Baggett (81C)
1987: Karen Holley Horrell (74C)

Distinguished Achievement Award

2017: Kelly Fite (68C)
2016: Roger W. Lusby III (79C)
2015: David Grindle (93C)
2014: Rayford Boyett (59C)
2013: Angela Dickey (75A, 79C)
2012: T. Ray Fewell (58C)
2011: Jimmy T. Bell (60C)
2010: Karen Holley Horrell (74C)
2009: H. Oliver Welch (52H, 56c)
2009: J. Lowell Loadholtz (60C)
2008: Joe A. Elder (63C)
2007: J. Barry Griswell (71C)
2006: Jack A. Jones (57C)
2005: John D. Barge (88C)
2004: Philip D. Whanger (59C)
2003: W. Buford Jennings (58C)
2002: Earnest Dwight Adams (53C)
2001: L. Doyle Mathis (58C)
2000: B. Leon Elder (54C)
1999: Natholyn Dalton Harris (61C)
1998: Jerry W. Young (57C)
1997: James K. Miller (53C)
1996: James R. Scoggins (52C)
1995: Ouida Word Dickey (50C)
1994: Reba Shropshire Wilson (35c)
1993: Koji Yoda (65C)
1992: Norman D. Burkett (46c)
1991: Quincey L. Baird (52C)
1990: W. Joseph Biggers (45H)
1989: E. Kay Davis Dunn (57C)
1988: Leland R. Dean (41C)
1987: John Lie-Nielsen (54H)
1986: Lewis A. Hopkins (39C)
1985: Betty Jones Whitten (60c)
1985: Kenneth W. Whitten (53C)
1984: David E. Estes (39C)
1983: Milton S. McDonald (38C)
1982: Horace D. Brown (39C)
1981: Amile Chastain Graves (29C)
1980: Roy Richards (30H)
1979: Herman A. Watson (24H)
1978: Ann Fite Whitaker (61C)
1977: Charles T. Ray (48C)
1976: J. Dewitt Purcell (31H, 36C)
1975: E. Grant Fitts (34H)
1974: Clayton C. O'Mary (43C)
1974: Dale Purcell (38H)
1973: J. T. Parker, Jr. (37H)
1973: Reavis C. Sproull (30C)
1972: J. Kenyon East (35C)
1972: Joseph A. Shropshire (30H)
1971: J. Theodore Phillips (29H, 33C)
1970: T. Latham Smith (12H)
1970: Thomas W. Gandy (39H, 42C)
1969: George A. Carver (28C)
1969: John L. McDaniel (39C)

Entrepreneurial Spirit Award

2017: Jim Johnson, Jr. (85C)
2016: Tricia M. Steele (09C)
2015: Jeff Jahn (07C)
2014: Andreas Economopoulos (97C)
2013: Sheryle Bolton (68c)
2011: Lee Jennings (85C)
2011: Lisa Miller (83C)
2010: Dennis J. DaSilva (74A, 78C)
2009: Nona Sparks Patterson (58C)
2008: Robert H. Williams (62H)
2007: Roy N. Miller (58C)
2006: Tyrone J. Tomak (87C)
2005: J. Ronald Thornton (61C)
2004: Steven J. Cage (74C)
2003: Karen Christensen Fenaroli (83C)
2002: Faye Junkins Gibbons (61C)
2001: Richard E. Pickering (84C)
2000: Frances Richey (83A, 87C)
1998: Fontaine McFerrin Souther (71C)
1997: Arthur E. Pugh (52H, 56c)
1995: Harold D. Kilpatrick (60c)
1994: T. Mack Brown (82C)
1992: R. Wayne Shackelford (55C)
1991: Smith R. Foster (49H)
1989: Forrest H. Ingram (39c)
1987: Billy Smith, Sr. (39H)